לחיות עם הכעס – לאמהות

לרבים מאיתנו הכעס הוא חלק מהחיים  אנחנו כועסים על מה שההורים עשו לנו בילדותינו, אנחנו כועסים על קשיים בהשגת חברים, בקשיי הלימודים, אנחנו מלאי כעס כלפי העולם הכל כך טובעני , על שעות עבודה ארוכות ועל סביבה לא מפרגנת. פעמים רבות הכעס שלנו מוצדק באמת נפגענו, קופחנו או קבלנו התמודדות קשה במיוחד.   הכעס הולך מצטבר בתוכינו עד להתפוצצות ללא שליטה שמובילה לעיתים קרובות לתחושה נוספת של כישלון – כי לא הצלחנו להתמודד. וכך נוצר לו מעגל של כעס ותסכול שלא רק שלא גדל אלא הולך ומתעצם.

ההנחה הרווחת היא שעלינו להלחם בכעס , לנסות להקטין אותו , לפורר אותו לחלקים , עד שלא נכעס  יותר. עצות אלו מועילות לדעתי כמו דיאטה בה נמנע לחלוטין מסוכר ופחמימות , נדמיין אותם כמזיקים לנו  ונלחם בכל מחיר ברצון הפנימי לאוכלם. בשיטה זו כמות האנרגיה שנפנה למלחמה במתוק תהיה גדולה כל כך עד שתש כוח הרצון  שלנו ואנחנו נשברים וזוללים חבלת שוקולד שלמה.

כך גם הכעס, כמות האנרגיה שאנו מנצלים כדי להלחם ברגשות הכעוסים שווה ולעיתים אך עולה לכמות האנרגיה שהושקע בכעס – ולא נותר לנו אנרגיה מספיקה  להפנות מקומות חיובים.

אז איך מתמודדים?

, נקח לדוגמא ילד  שלא קיבל מתנה שציפה לה מאוד – כיצד יגיב? בכעס גדול , שסימניו החיצוניים בדרך כלל בכי , ורקיעות רגליים וידיים. וכיצד ההורים מגיבים? או בלנסות לפייס אותו או באיומים – אסור לכעוס, אם תמשיך לבכות אז… על זה אתה בוכה / כועס חכה שניתן לך סיבה אמיתית. וכך הילד בולם את עצמו . אך מה קורה בתוכו?  שני דברים – אחד הוא למד לא להחצין את רגשותיו כי לא יקבלו  אותם באמת הם בטלים בעיני ההורים ואף נחשבים כהתנהגות רעה , שנית, הילד לא נפתר באמת מהכעס שעלה בו  הוא דחק אותו לפינה צדדית וכך בפעם הבאה שיתמודד עם אכזבה או תסכול רמת הכעס תהיה גבוהה יותר.

אך אם לעומת זאת , נשב ליד הילד ונהיה שם באותו רגע של כעס , ניתן לו להביע את תסכולו (אפשר להגבילו במקום או בזמן ) וננסה לשקף את רגשותיו  להביעה אהבה בלבד ולא לנחם או להציע תחליפים.  הרגע יעבור ,  הרגש העז יצא  – והילד יוכל להמשיך הלאה.

 

גם עבורינו, בכעסים האמיתיים בחיים  לא נוכל להשקיט אותם או להתכחש אליהם , ניתן לכעס לצאת  אם בלצעוק אותו החוצה  , אם בעבודה גופנית   לעיתים בכתיבה . נדבר אל עצמינו ונגיד אני כועס יש בי כעס ואז כשלא נבזבז אנרגיה בהכחשה נוכל להתפנות לבחור -  לבחור אחרת מה לעשות עם הכעס, לבחור להיות בסביבה ובתנאים  המעוררים בנו נחת , לבחור בעצמינו אחר , אני פנימי שעולמו עשיר, נמלא את המצברים בפעילויות משמחות , רגועות המגבירות בנו את האהבה . וכך  נתעל את הכעס להפיק של עשיה ואהבה ונוכל לשחרר אותו.

אתך בכל מקום שאת

הדס

0547623842